Ukrainian Association Existential Psychology and psychotherapy

Українська  асоціація
екзистенціальної
психології та психотерапії

/ Головна УАЄПП / Проекти асоціації / Навчальні проекти / Дистанційне навчання / Вступ до екзистенціальної філософіїї

Вступ до екзистенціальної філософіїї


ТЕМИ КУРСУ:

  1. Серен К'єркегор як засновник екзистенціалізму, (Загальна характеристика праці "Або-або" Серена К'єркегора. Полеміка з діалектикою Гегеля. Що таке "Екзистенція"? Естетичне, етичне та релігійне. Що означає "Вихід Одиничного до Буття", "Авраам як лицар віри", "віра як стрибок через розпач" у праці "Страх і трепет").
  2. Трансцендентальна феноменологія Едмунда Гуссерля. Феноменологічна редукція. Епохе. Внесення в дужки. Ноема. Ноесіс. Породжувальні акти свідомості. Розгляд сутності. Назад до речей. "Картезіанські роздуми". Що є "феномен", "інтенціональність", "LebensWelt", "феноменологічна редукція", "інтерсуб'єктивність", "акти свідомості" Е.Гуссерля
  3. Екзистенціалізм Карла Ясперса. Що є "ситуація", "прикордонна ситуація", "трансцендування", "екзистенція" Карла Ясперса, Закинутість у ситуацію. Екзистенція і Прикордонна ситуація. Страх. Пробудження самості. Трансцендування. Екзистенціальна комунікація. Що таке Свобода за К.Ясперсом.
  4. Екзистенціальна онтологія Мартіна Гайдеггера: безособовість соціальних ігор das Man, запитування про буття, Dasein і його властивості, екзистенціали (турбота, тривога, страх), мова, дім буття, європейський нігілізм, "Буття і час", "Час картини світу". Що є екзистенціали (турбота, вина, тривога, страх) Мартіна Гайдегера,
  5. Філософія діалогу Мартіна Бубера у праці Мартіна Бубера "Я і Ти": "Ти" і "Воно", "діалог".
  6. Метафізика присутності Габріеля Марселя: відмінність наукового підходу як проблеми від онтологічного таїнства ("проблема/таїнство"), екзистенціалізм зустрічі, забуття онтологічного виміру, відчуження від Буття. Що є "Зустріч", "Присутність", у збірці праці Габріеля Марселя "Трагічна мудрість філософії"
  7. Феноменологічний екзистенціалізм Жана-Поля Сартра. Що є "буття-для-себе" / "буття-для-іншого" в роботі "Буття і ніщо": чим відрізняються буття-в-собі, буття-для-себе, буття-для-іншого. Людина як "дірка в бутті". Художні образи роману "Нудота". Нобелівська премія з літератури за повість "Слова", роман "Нудота" Жана-Поля Сартра
  8. "Філософія тіла", "феноменологія екзистенції" Моріса Мерло-Понті. Робота Моріса Мерло-Понті "Феноменологія сприйняття". Тілесність екзистенціальних феноменів.
  9. Діалог як відкритість назустріч Іншому, прийняття Іншого в усій його інакшості в діалогічному екзистенціалізмі Емануеля Левінаса. Ідеологія як нездатність до діалогу. "Тотальність і нескінченне". Що є "Теофанія Обличчя (la visage) Іншого", "зустріч Інший і відповідальність" в "екзистенціальних відносинах", "досвід близькості, інтимності" в екзистенціалізмі Емануеля Левінаса.
  10. Що є «абсурдність буття» в «міфі про Сізіфа» Альбера Камю. Екзистенціалізм «Людини, що бунтує». Самогубство як головне філософське питання. Образ відчуження в романі «Сторонній». Повість «Чума». Образ Сізіфа в «Міфі про Сізіфа».
  11. Сакральний екзистенціалізм у праці Жоржа Батая "Проклята частина. Сакральна соціологія«: діалектика раба і пана, регістр раба як орієнтація на майбутнє (клята протестантська цивілізація) і регістр Суверена-пана як жертвоприношення, потлач (»Есе про дарунок" Марселя Мосса), зорієнтовані на тут і тепер або радикальне сьогодення.
  12. Гностичний екзистенціалізм у роботах Еміля Сіорана (Чорана). Песимізм і Деміург. Дуалізм Маркіона в трактуванні Сіорана.
  13. Містична екзистенція недіяння і не-розуму в роботах Ошо Раджніша, Спостерігач, Усвідомленість, Дисципліна не-дисципліни, ВЕЙ-У-УВЕЙ Лао-Цзи. Екзистенціалізм даосизму і дзен-буддизму в коментарях Ошо в його книгах «Порожній човен», «Коли черевики не тиснуть».
  14. "Екзистенція безмовності Джидду Крішнамурті. Свобода та ідеологія. Думка і час. Справжня реальність по той бік думки. Тотальна психологічна революція. Авторитет вбиває. Книги Дж.Крішнамурті «Перша й остання свобода» та «Свобода від відомого».

ДОДАТКОВО:

  1. Православний екзистенціалізм Миколи Бердяєва. «Екзистенціальна діалектика божественного і людського» Персоналізм Бога і Людини. Антроподицея і виправдання людини.
  2. Радикальний екзистенціалізм у праці Льва Шостого «На терезах Іова».
  3. Екзистенціалізм романів Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара» і «Брати Карамазови». «Легенда про Великого Інквізотора» (у романі «Брати Карамазови»). Статті В.В.Розанова і М.О.Бердяєва про Достоєвського.
  4. Екзистенціалізм у повісті Л. Толстого «Смерть Івана Ілліча».
  5. Персоналізм Емануїла Муньє. «Маніфест персоналізму». Журнал «Еспрі». Особистість як одиниця виміру персоналістичного екзистенціалізму.
  6. Екзистенціалізм і Метафізика волі-до-влади Фрідріха Ніцше. Над-Людина як втілення волі-до-влади. Переоцінка всіх цінностей, у працях Ніцше «Антихристиянин» і «По той бік добра і зла» та «Так говорить Заратустра»?

ЛІТЕРАТУРА:

  1. Бохеньський В.К. Сучасна європейська філософія
  2. Мотрошилова Н.В. Історія філософії т. 3,4
  3. Реале Дж. Антісері Д. Історія філософії від витоків до наших днів т. 3, 4
  4. Р. Марселя «Трагедія Марселя»: стор. Марселя "Трагічна мудрість філософії": стор. 49-72 "Екзистенція та об'єктивність"; стор. 72-107 "Онтологічне таїнство і конкретне наближення до нього". (http://korolev.msk.ru/books/TOR/doc/Sovremennaya_Ekzistencializm_Marsel_Tragicheskaya_mudrost_filosofii.html)
  5. Жан-Поль Сартр "Буття і ніщо": "Ніщо" - стор. 41, "буття-для-себе" - стор. 105, буття-для-іншого - стор. 245 (http://platona.net/load/knigi_po_filosofii/fenomenologija/sartr_zhan_pol_bytie_i_nichto_opyt_fenomenologicheskoj_ontologii/53-1-0-332) http://royallib.com/read/martin_buber/dva_obraza_veri.html#0
  6. Моріс Мерло-Понті "Феноменологія сприйняття" http://platona.net/load/knigi_po_filosofii/fenomenologija/moris_merlo_ponti_fenomenologija_vosprijatija_perev_s_fr_i_s_vdovinoj_s_l_fokina/53-1-0-353
  7. Альбер Камю. "Людина, що бунтує" http://platona.net/load/knigi_po_filosofii/ehkzistencialnaja_filosofija/kamju_a_buntujushhij_chelovek_filosofija_politika_iskusstvo/35-1-0-3598
  8. Моріс Мерло-Понті "Феноменологія сприйняття" http://platona.net/load/knigi_po_filosofii/fenomenologija/moris_merlo_ponti_fenomenologija_vosprijatija_perev_s_fr_i_s_vdovinoj_s_l_fokina/53-1-0-353
  9. Альбер Камю. "Людина, що бунтує" http://platona.net/load/knigi_po_filosofii/ehkzistencialnaja_filosofija/kamju_a_buntujushhij_chelovek_filosofija_politika_iskusstvo/35-1-0-3598